Kulturní a poznávací akce 2015

 

Kašperské Hory a Hauswaldská kaple Srní
7. 9. 2015
K výletu do Kašperských Hor jsme byli inspirováni televizním krimiseriálem Policie Modrava. Úchvatné scenérie šumavské přírody, které se prolínaly s pátráním po pachatelích, přímo lákaly k návštěvě. A tak jsme se sem vydali.

V Kašperských Horách jsme nejprve zavítali do Infocentra. Schody do budovy – žádný problém, mohla jsem vyjet nahoru plošinkou. Již v IC nám vznikl časový skluz, protože jsme se odtud nemohli odtrhnout. Vše pěkně utříděné a zpracované – informační tabule, zvířata, stromy, jezera... Tolik zajímavostí a ještě velice milá pracovnice.

Pak jsme se vydali na náměstí, obdivovali historické domy a kostel sv. Markéty, zastavili se u kašny a vstřebávali klid a pohodu. Po dobrém obědě jsme vyrazili do Srní a naším cílem byla Hauswaldská kaple. Vydali jsme se k ní po asfaltové silničce od Mechova. Počasí bylo chladné a na zpáteční cestě trošku mžilo. To ale vůbec nevadilo, protože nás zcela uchvátila ta krása vůkol. Stromy, mech, vůně lesa, šum větví, prostě romantika. Bez problémů jsem vyjela nahoru až k pramenu.

Místo Hauswaldské kaple je opředeno mnoha legendami. Bylo to poutní místo, konaly se zde bohoslužby, lidé sem přicházeli s vírou v uzdravení. Je popsáno mnoho zázraků, které se tady udály. Známá je např. ta, jak dvě selky přišly do těchto míst sekat trávu, když tu se objevil medvěd. Selky se začaly modlit k Panence Marii a prosily ji o záchranu. Medvěd najednou zchroml a s bolestným kňučením odkulhal zpět do lesa. Selky jako projev díků za záchranu života zakoupily obrázek Panny Marie a pověsily ho na místě, kde se tak stalo. Brzy sem začali přicházet lidé, kteří věřili v zázrak uzdravení.

V roce 1957 při vznikajícím vojenském prostoru byla Hauswaldská kaple podminována, odstřelena a tím navždy zničena. Jako zázrakem silný výbuch „přežila“ soška Panny Marie Lurdské, která je dodnes jako relikvie uchovaná        v kostele v Srní.

Občanské sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy obnovilo základy kaple (2006) a zasloužilo se o to, že toto poutní místo nezůstane v zapomnění. A za to jim je jistě každý návštěvník, který se sem vydá, vděčný. I my děkujeme.

Foto: Kašperské Hory

Praha – Národní památník hrdinů heydrichiády
18. 9. 2015
Pravoslavný chrám sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze je spojen s temným obdobím naší historie – heydrichiádou, tj. s dobou nacistických represí u nás po atentátu na zastupující říšského protektora Reinharda Heydricha (r. 1942). Po atentátu zde našlo úkryt sedm statečných československých parašutistů, kteří už se odsud živí nedostali…

V hale se jsme si prohlédli stálou expozici a potom jsme navštívili kryptu, místo úkrytu. Tady se nachází busty parašutistů. Asi každý návštěvník se v duchu přenese do té doby a představí, jak to muselo být strašné. Nejsmutnější pohled byl na fotografie, kde byl každý voják na jedné živý a na druhé vedle mrtvý…
                                             
   Do památníku je třeba zdolat několik schůdků, do krypty je přístup bezbariérový.
Potom už nás čekala veselejší část výletu. Byli jsme na Václavském a Staroměstském náměstí a znovu jsme se při návštěvě Prahy kochali nádhernými památkami – majestátní sv. Václav na koni, orloj, Týnský chrám, Husův památník atd. Na závěr jsme se ještě prošli (já projela) po Karlově mostě. Té krásy kolem! Sochy a sousoší, Hrad, Staroměstská mostecká věž, Malostranské mostecké věže, Vltava.

Počasí nám přálo, ale i kdyby ne, byli bychom s výletem převelice spokojeni.
 

Autor: Naďa Helmerová
 

Foto: Praha

Záznamy: 1 - 3 ze 3